«Письменник і громадянин. Філософія голосу в часи кризи» в цитатах
15 April 2014Відвідала дискусію «Письменник і громадянин. Філософія голосу в часи кризи», організовану Фондом Ріната Ахметова «Розвиток України» (у рамках його напряму діяльності «Динамічна культура») та ГО «Форум Видавців» 8 квітня 2014 р. в межах Книжкового арсеналу.
Тішуся з того, що незважаючи на «важку долю організаторів», таки вдалося послухати, почути, занотувати, що і як говорили Любко Дереш, Лариса Денисенко, Олександр Кабанов і Світлана Поваляєва на запитання модератора Анатолія Дністрового про те, чи мусить сучасний інтелектуал бути рупором революції? Як ставляться до сучасних подій українські письменники у прагматичному і філософському вимірі? Беруть на себе тягар закликів та констатації чи занурюються у мовчазний аналіз?
Вирішила поділитися фразами, які мені запам’яталися. Не поганими або хорошими. Не з позитивною або негативною тональністю. Просто різними.
Тими, що склали моє суб’єктивно-об’єктивне враження від дискусії. Ніяких трактувань, просто факти без коментарів. Не за порядком озвучення думок, а за їх належністю доповідачам.
Любко Дереш:
«Зрада інтелектуала - це коли він відмовляється думати глибоко».
«Я – за пафос самоусвідомлення, проти пафосу за політизацію свідомості».
«Політична ситуація у світі – гра, в якій нас вже обіграли. Простих людей використовують часом як гарматне м'ясо. Мені б дуже цього дуже не хотілося».
Лариса Денисенко:
«Слово - це зброя. І питання, наскільки письменник готовий цю зброю використовувати?».
«За кожне слово від мене за увесь цей період я відповідаю».
«Коли стались усі ці подіі, була думка - я хочу про це писати. Як людини мені було боляче, але як письменник – мусила все фіксувати. Мій обов'язок - передати це людям».
Олександр Кабанов:
«Сложившаяся ситуация спровоцирует возрожденческие вещи в культуре».
«На ненависти никогда не построишь национальную идею».
«Наша родина – література, наша валюта – текст»
Світлана Поваляєва:
«Письменник може мати і має громадянську позицію. Якщо є поклик бути на барикадах – треба там бути».
«Кожен для себе вирішує питання участі/неучасті в соціальних подіях».
«Мене надихнули події на Майдані».
Чи змінить почуте під час дискусії кардинально думки людей про роль письменника в часи кризи? Не знаю. Але, вочевидь, це і не є завданням. Чи збагатить світосприйняття людей і наповнить простір критичними (нехай і різними за своїм спрямуванням) поглядами? Вважаю, що так. Ось це і є завданням.
Маєте думки/коментарі з цього приводу? Пишіть на: dnakonechna@fdu.org.ua
в.о. керівника проектів і програм
Other Accounts
Дорогі апліканти програми і3! Будь ласка, зверніть увагу, що цього року в травні нас чекає масовий збіг вихідних. Це означає, що в період з 1 по 12 травня ми не матимемо змоги консультувати вас із технічних питань. Усі надіслані в цей період ...
За обговоренням Стипендіальної Ради було прийнято деякі доопрацювання у положення про порядок надання нецільової благодійної допомоги (стипендії):
1.1. На розгляд приймаються прозові твори у галузі белетристики та есеїстки.
1.2. Аплікант може ...
19 квітня робочий емейл всіх працівників напрямку "динамічна культура" не працює. Це означає, що ми не отримаємо жодгого листа, який надсилався 19 квітня. Велике прохання надсилати все з понеділка 22 квітня. Прохання всі угоди, заявки ...
1 березня відбулось засідання Експертної ради програми "і3" щодо підтримки проектів, поданих на розгляд у лютому 2013. Подаємо перелік проектів, які отримали фінансування:
-
«Витівка великого Мертвіарха» - театральна ...