«Письменник і громадянин. Філософія голосу в часи кризи» в цитатах
15 April 2014Відвідала дискусію «Письменник і громадянин. Філософія голосу в часи кризи», організовану Фондом Ріната Ахметова «Розвиток України» (у рамках його напряму діяльності «Динамічна культура») та ГО «Форум Видавців» 8 квітня 2014 р. в межах Книжкового арсеналу.
Тішуся з того, що незважаючи на «важку долю організаторів», таки вдалося послухати, почути, занотувати, що і як говорили Любко Дереш, Лариса Денисенко, Олександр Кабанов і Світлана Поваляєва на запитання модератора Анатолія Дністрового про те, чи мусить сучасний інтелектуал бути рупором революції? Як ставляться до сучасних подій українські письменники у прагматичному і філософському вимірі? Беруть на себе тягар закликів та констатації чи занурюються у мовчазний аналіз?
Вирішила поділитися фразами, які мені запам’яталися. Не поганими або хорошими. Не з позитивною або негативною тональністю. Просто різними.
Тими, що склали моє суб’єктивно-об’єктивне враження від дискусії. Ніяких трактувань, просто факти без коментарів. Не за порядком озвучення думок, а за їх належністю доповідачам.
Любко Дереш:
«Зрада інтелектуала - це коли він відмовляється думати глибоко».
«Я – за пафос самоусвідомлення, проти пафосу за політизацію свідомості».
«Політична ситуація у світі – гра, в якій нас вже обіграли. Простих людей використовують часом як гарматне м'ясо. Мені б дуже цього дуже не хотілося».
Лариса Денисенко:
«Слово - це зброя. І питання, наскільки письменник готовий цю зброю використовувати?».
«За кожне слово від мене за увесь цей період я відповідаю».
«Коли стались усі ці подіі, була думка - я хочу про це писати. Як людини мені було боляче, але як письменник – мусила все фіксувати. Мій обов'язок - передати це людям».
Олександр Кабанов:
«Сложившаяся ситуация спровоцирует возрожденческие вещи в культуре».
«На ненависти никогда не построишь национальную идею».
«Наша родина – література, наша валюта – текст»
Світлана Поваляєва:
«Письменник може мати і має громадянську позицію. Якщо є поклик бути на барикадах – треба там бути».
«Кожен для себе вирішує питання участі/неучасті в соціальних подіях».
«Мене надихнули події на Майдані».
Чи змінить почуте під час дискусії кардинально думки людей про роль письменника в часи кризи? Не знаю. Але, вочевидь, це і не є завданням. Чи збагатить світосприйняття людей і наповнить простір критичними (нехай і різними за своїм спрямуванням) поглядами? Вважаю, що так. Ось це і є завданням.
Маєте думки/коментарі з цього приводу? Пишіть на: dnakonechna@fdu.org.ua
в.о. керівника проектів і програм
Other Accounts
15 листопада завершився кінцевий термін прийняття заявок на і3 програму у 2012 році. Проте, це не виключає можливості подачі грантів на подорож. Також програма і надалі прийматиме заявки у 2013 році.
Найближче засідання Експертної Ради ...
Я вже повернулась після тижневої відпустки. Отже, можна писати та телефонувати в разі запитань. Чекаємо нові заявки.
Любі друзі, оскільки всі ми повинні колись відпочивати, наш програмний Менеджер Наталя Церклевич цього тижня у відпустці. І на цей період на всі ваші питання можемо відповісти ми з Анною Заболотною. Телефон, як завжди, 044 502 5230.
А вже з ...
Хотілося написати про новини і3, Динамічного музею і третього нашого, нового, напряму - презентації української культури закордоном, але згадую, що в нас же є - так-так - сторіночка на Фейсбук. Куди уклінно всіх запрошуємо.
Тут можна дуже ...
Вчора рішенням Експртної ради підтримано повністю або частково такі подорожі:
1. Професійна подорож Марисі Нікітюк "Висвітлення другої частини японського театрального фестивалю "Festival/Tokyo" 2012
2. Поїздка Анни Надуди на ...